«Προσέξτε, αύριο έρχεται ο ΕΦΕΤ»
Story Highlights
- Προσπάθεια εξαπάτησης κρεοπωλών στον Πύργο Ηλείας
Related Articles
- ΠΟΓΕΔΥ: Εξυπηρέτηση επιχειρηματικών συμφερόντων η εμπλοκή ιδιωτών κτηνιάτρων στα σφαγεία
- ΕΦΕΤ: Το 30% των προστίμων στις επιχειρήσεις τροφίμων, το 2023, αφορούσαν μη τήρηση κανόνων υγιεινής
- ΣΥΡΙΖΑ: Υποστηρίζουμε τα μέτρα για τη διασφάλιση οικονομικών τιμών και ποιοτικών ελέγχων στα αμνοερίφια – Στεκόμαστε απέναντι σε κάθε προσπάθεια κερδοσκοπίας
Πρωτότυπο τρόπο βρήκαν επίδοξοι απατεώνες στον Πύργο Ηλείας για να εξαπατήσουν τους κρεοπώλες της πόλης. Όπως διαβάζουμε σε τοπικά μέσα ενημέρωσης λίγες μέρες πριν τις γιορτές άγνωστο άτομο που επικαλείτο την ιδιότητα στελέχους του ΕΦΕΤ τηλεφώνησε σε κρεοπωλεία της πόλης και… προειδοποιούσε ότι την επόμενη μέρα θα περάσει κλιμάκιο του ΕΦΕΤ για έλεγχο. Έτσι για να αποφύγουν τα «απρόοπτα» και να μην τους επιβληθούν πρόστιμα ο άγνωστος καλούσε τους καταστηματάρχες να είναι έτοιμοι να… δώσουν κατιτίς στους «ελεγκτές».
Οι κρεοπώλες δεν φαίνεται να… μάσησαν. Πριν λίγες μέρες στην πόλη ηλικιωμένη είχε πέσει θύμα ανάλογης απάτης και έδωσε 10.000 ευρώ σε άγνωστο, και το γεγονός είχε γίνει πρωτοσέλιδο στις τοπικές εφημερίδες. Ωστόσο προκαλεί εντύπωση ο πολλαπλασιασμός τέτοιων κρουσμάτων σε όλη τη χώρα. Όλο και περισσότεροι απατεώνες επωφελούνται από την ανασφάλεια που νιώθουν οι επαγγελματίες για τους ελέγχους και… εφορμούν Ας είναι, λοιπόν, προσεκτικότεροι οι κρεοπώλες και ας φροντίζουν να αντιμετωπίζουν πιο ψύχραιμα τις ελεγκτικές αρχές.