Σύλληψη δήθεν ελεγκτών του ΕΦΕΤ στα Τρίκαλα
Related Articles
- ΠΟΓΕΔΥ: Εξυπηρέτηση επιχειρηματικών συμφερόντων η εμπλοκή ιδιωτών κτηνιάτρων στα σφαγεία
- ΕΦΕΤ: Το 30% των προστίμων στις επιχειρήσεις τροφίμων, το 2023, αφορούσαν μη τήρηση κανόνων υγιεινής
- ΣΥΡΙΖΑ: Υποστηρίζουμε τα μέτρα για τη διασφάλιση οικονομικών τιμών και ποιοτικών ελέγχων στα αμνοερίφια – Στεκόμαστε απέναντι σε κάθε προσπάθεια κερδοσκοπίας
Τουλάχιστον τρεις καταστηματάρχες είχαν κατορθώσει να εξαπατήσουν δυο άτομα που συνελήφθησαν στα Τρίκαλα, προσποιούμενοι τους ελεγκτές του ΕΦΕΤ. Όταν συνελήφθησαν είχαν επάνω τους πλαστά καρτελάκια με το λογότυπο του ΕΦΕΤ και προσπάθησαν να εξαπατήσουν καταστηματάρχη ζητώντας του χρήματα για να μην του επιβληθεί πρόστιμο.
Από την αστυνομική διαδικασία προέκυψε ότι είχαν αποσπάσει συνολικά 1.080 ευρώ από δυο καταστήματα στη Νάουσα και ένα στα Τρίκαλα, ενώ συνεχίζεται η έρευνα για να διαπιστωθεί αν εμπλέκονται και σε παρόμοιες περιπτώσεις απατών σε άλλες περιοχές της χώρας.