Τι συζήτησαν οι εκτροφείς βραχυκερατικής με τον Γ.Γ. του ΥΠΑΑΤ
Related Articles
- Αναρτήθηκε στη “Διαύγεια” από τον ΟΠΕΚΕΠΕ η Εγκύκλιος για τις πληρωμές αυτόχθονων φυλών αγροτικών ζώων
- Mέχρι 25 Απριλίου η υποβολή παραστατικών για αυτόχθονες φυλές αιγοπροβάτων και χοιροειδών
- 16η Παγκόσμια Συνδιάσκεψη υπουργών Γεωργίας – Ενδυναμώνεται η συνεργασία Ελλάδας-FAO – Ένταξη περιοχών της χώρας στα Παγκόσμια Συστήματα Αγροτικής Κληρονομιάς
Την Πέμπτη 13-2-2020, μέλη του Δ.Σ. της Ένωσης Εκτροφέων Ελληνικής Βραχυκερατικής Φυλής Βοοειδών, συνοδευόμενοι από τον επιστημονικό συνεργάτη της Ένωσης καθηγητή του ΓΠΑ κ. Ι. Μπιζέλη, συναντήθηκαν με τον Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων κ. Γεώργιο Στρατάκο και τον κ. Ανδρέα Στρατάκη, σύμβουλο του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων κ. Μ. Βορίδη.
Όπως αναφέρει σε ανακοίνωσή της η Ένωση, η συζήτηση επικεντρώθηκε σε ειδικά θέματα που αφορούν τους εκτροφείς της Βραχυκερατικής Φυλής Βοοειδών, όπως η έκδοση κανονισμού της φυλής, η ανάδειξη των προϊόντων των αυτόχθονων ελληνικών φυλών ζώων, το μέλλον των αγροπεριβαλλοντικών Μέτρων του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης και η διαπίστευση της διαδικασίας γενετικής ταυτοποίησης της φυλής. Συζητήθηκαν επίσης γενικότερα θέματα που αφορούν την εκτατική κτηνοτροφία στην Ελλάδα και τους εκτροφείς αυτόχθονων φυλών, όπως η σήμανση των ζώων με μη αφαιρούμενα μέσα (ενδοστομαχικοί βώλοι), η υπό εξέλιξη Δράση 10.2.1 «Γενετικοί πόροι στην κτηνοτροφία» (Υπομέτρο 10.2, Μέτρο 10) του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης 2014-2020, η διαχείριση των βοσκοτόπων, καθώς και τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κτηνοτρόφοι των μειονεκτικών περιοχών της χώρας.
Μετά τη διεξοδική συζήτηση, ο κ. Στρατάκος πρότεινε να υπάρξει σύντομα νέα συνάντηση από κοινού με τον Υπουργό κ. Βορίδη, δεδομένου ότι κάποια από τα θέματα που συζητήθηκαν χρήζουν νομοθετικής παρέμβασης.